Spruce-Pine-Fir, Kiln Dried, Premium grade lumber. Often described as a 16 ft, 2 x 6 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 5-1/2 in wide. Appearance notes: Combed 2 Sides.
2 x 6 x 16, Spruce-Pine-Fir, Premium, Kiln Dried, Combed 2 Sides
$96.50
Description
2 x 6 x 16, Spruce-Pine-Fir, Premium, Kiln Dried, Combed 2 Sides
Spruce-Pine-Fir is a grouping of wood species that grows in both the northern regions of the U.S. and throughout Canada
Premium grade is a high-quality product, recommended where smallest knots are desired and appearance is of utmost importance — excellent for painting or staining
Kiln dried moisture content of 19% or less
The board has a textured surface on 2 sides known as “combed” or “comb-faced”; it’s a decorative finish that simulates a linear grain to the wood
Additional information
| Actual Length | 16 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 5-1/2 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 6 in |
| Nominal Length | 16 ft |
| Species | Spruce-Pine-Fir |
| Grade | Premium |
| Seasoning | Kiln Dried |
| Appearance | Combed 2 Sides |

