Whitewood, Dry, No. 3 grade lumber. Often described as a 16 ft, 1 x 6 (nominal sizing), this product typically measures 3/4 in thick by 5-1/2 in wide. Appearance notes: Surfaced on 1 Side.
1 x 6 x 16, Whitewood, No. 3, Dry, Surfaced on 1 Side
$14.79
350 in stock
350 in stock
Description
1 x 6 x 16, Whitewood, No. 3, Dry, Surfaced on 1 Side
Whitewood lumber is a generic term used to describe lumber that may be pine, spruce, fir, hemlock, or other similar species; typically used in general construction or construction where visual and structural characteristics are not as important
No. 3 grade lumber is designed for use in construction where higher grade requirements are not needed; all pieces of this grade must be usable full length, therefore No. 3 combines usefulness with economical construction
The wood dried at during as part of the manufacturing process and is less likely to warp or check after installation
The board has been surfaced smooth on 1 side, the other side and edges are left rough
Additional information
| Actual Length | 16 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 4-Mar in |
| Actual Width | 5/1/02 in |
| Nominal Thickness | 1 in |
| Nominal Width | 6 in |
| Nominal Length | 16 ft |
| Species | Whitewood |
| Grade | No. 3 |
| Seasoning | Dry |
| Appearance | Surfaced on 1 Side |

