Hem-Fir, Pressure Treated – Ground Contact, No. 2 & Better grade lumber. Often described as a 10 ft, 6 x 6 (nominal sizing), this product typically measures 5-1/2 in thick by 5-1/2 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
6 x 6 x 10, Hem-Fir, No. 2 & Better, Pressure Treated – Ground Contact, Surfaced on 4 Sides
$141.16
87 in stock
87 in stock
Description
6 x 6 x 10, Hem-Fir, No. 2 & Better, Pressure Treated – Ground Contact, Surfaced on 4 Sides
Hem-Fir is a species combination of Western Hemlock and the true firs (Noble, California Red, Grand, Pacific Silver and White Fir); with strength properties slightly below Douglas Fir-Larch, this is an extremely versatile species group and useful for mult
No. 2 & Better grade lumber is used in all general construction; this grade is designed for the many uses where higher strength properties are not needed and where serviceability is important; few defects are permitted and knots of any quality are allowed
Pressure-treated with preservative agents to protect against termites, decay and rot; intended for above ground, ground contact, freshwater contact and saltwater splash
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 10 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 5/1/02 in |
| Actual Width | 5/1/02 in |
| Nominal Thickness | 6 in |
| Nominal Width | 6 in |
| Nominal Length | 10 ft |
| Species | Hem-Fir |
| Grade | No. 2 & Better |
| Seasoning | Pressure Treated – Ground Contact |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |
Product Properties
| Weight |
|
|---|---|
| Volume |
|
| Height |
|
| Width |
|
| Length |
|
| Manufacturer Part Number | 06x06x10.HF.No2&BTR.PT-GC.S4S |
| Brand Name | Wood Products |

