Whitewood, Kiln Dried, No. 2 & Better grade lumber. Often described as an 18 ft, 2 x 12 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 11-1/4 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
2 x 12 x 18, Whitewood, No. 2 & Better, Kiln Dried, Surfaced on 4 Sides
$181.53
69 in stock
69 in stock
Description
2 x 12 x 18, Whitewood, No. 2 & Better, Kiln Dried, Surfaced on 4 Sides
Whitewood lumber is a generic term used to describe lumber that may be pine, spruce, fir, hemlock, or other similar species; typically used in general construction or construction where visual and structural characteristics are not as important
No. 2 & Better grade lumber is used in all general construction; this grade is designed for the many uses where higher strength properties are not needed and where serviceability is important; few defects are permitted and knots of any quality are allowed
Kiln dried Ð moisture content of 19% or less
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 18 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1/1/02 in |
| Actual Width | 11/1/04 in |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |
| Grade | No. 2 & Better |
| Nominal Length | 18 ft |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 12 in |
| Seasoning | Kiln Dried |
| Species | Whitewood |

