Western Red Cedar, Green, Standard & Better grade lumber. Often described as a 12 ft, 1 x 12 (nominal sizing), this product typically measures 3/4 in thick by 11-1/4 in wide. Appearance notes: Surfaced on 1 Side.
1 x 12 x 12, Western Red Cedar, Standard & Better, Green, Surfaced on 1 Side
$95.17
Description
1 x 12 x 12, Western Red Cedar, Standard & Better, Green, Surfaced on 1 Side
Western Red Cedar is popular because its attractive, durable and naturally resistant to rot, decay and insect attacks which means its often used in outdoor applications
Standard & Better grade lumber is more widely used than other grades for general construction purposes; used for subfloors, roof and wall sheathing, concrete forms and similar types of construction; this grade may also include grades Better than Standard
Surfaced green moisture content in excess of 19%
The board has been surfaced smooth on 1 side, the other side and edges are left rough
Additional information
| Actual Length | 12 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 3/4 in |
| Actual Width | 11-1/4 in |
| Nominal Thickness | 1 in |
| Nominal Width | 12 in |
| Nominal Length | 12 ft |
| Species | Western Red Cedar |
| Grade | Standard & Better |
| Seasoning | Green |
| Appearance | Surfaced on 1 Side |

