Southern Pine, Pressure Treated – Ground Contact, C & Better grade lumber. Often described as an 8 ft, 6 x 6 (nominal sizing), this product typically measures 5-1/2 in thick by 5-1/2 in wide. Appearance notes: Resawn 4 Sides from Rough.
6 x 6 x 8, Southern Pine, C & Better, Pressure Treated – Ground Contact, Resawn 4 Sides from Rough
$52.21
Description
6 x 6 x 8, Southern Pine, C & Better, Pressure Treated – Ground Contact, Resawn 4 Sides from Rough
Southern Pine lumber has been popular since Colonial times and consists of four main species: longleaf, loblolly, shortleaf and slash; design values for Southern Pine are comparable to other softwood species used in residential and commercial construction
C & Better grade lumber is typically the highest grade of 2×4 nominally sized lumber, and many pieces are absolutely clear. It is suitable for remanufacture to moldings, stairway handrails, trim, cabinet work or a variety of other products where lumber of
Pressure-treated with preservative agents to protect against termites, decay and rot; intended for above ground, ground contact, freshwater contact and saltwater splash
The board has been resawn with a sawn texture on all 4 sides from the initial sawmill rough cut; intended for exposed applications
Additional information
| Actual Length | 8 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 5/1/02 in |
| Actual Width | 5/1/02 in |
| Nominal Thickness | 6 in |
| Nominal Width | 6 in |
| Nominal Length | 8 ft |
| Species | Southern Pine |
| Grade | C & Better |
| Seasoning | Pressure Treated – Ground Contact |
| Appearance | Resawn 4 Sides from Rough |
Product Properties
| Manufacturer Part Number | 06x06x08.SP.C&BTR.PT-GC.RO-RS4S |
|---|---|
| Brand Name | Wood Products |

