Southern Pine, Pressure Treated- Above Ground, No. 2 grade lumber. Often described as a 10 ft, 2 x 10 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 9-1/4 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
2 x 10 x 10, Southern Pine, No. 2, Pressure Treated- Above Ground, Surfaced on 4 Sides
$26.06
84 in stock
84 in stock
Description
2 x 10 x 10, Southern Pine, No. 2, Pressure Treated- Above Ground, Surfaced on 4 Sides
Southern Pine lumber has been popular since Colonial times and consists of four main species: longleaf, loblolly, shortleaf and slash; design values for Southern Pine are comparable to other softwood species used in residential and commercial construction
No. 2 grade lumber is used in all general construction; this grade is designed for the many uses where higher strength properties are not needed and where serviceability is important; few defects are permitted and knots of any quality are allowed as long
Pressure-treated with preservative agents to protect against termites, decay and rot; intended for above ground, exterior use; for applications that are easily maintained or replaced
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 10 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1/1/02 in |
| Actual Width | 9/1/04 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 10 in |
| Nominal Length | 10 ft |
| Species | Southern Pine |
| Grade | No. 2 |
| Seasoning | Pressure Treated- Above Ground |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |
Product Properties
| Weight |
|
|---|---|
| Volume |
|
| Height |
|
| Width |
|
| Length |
|
| Manufacturer Part Number | 02x10x10.SP.No2.PT-AG.S4S |
| Brand Name | Wood Products |

