Southern Pine, Kiln Dried After Treatment, No. 2 grade lumber. Often described as a 16 ft, 2 x 10 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 9-1/4 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
2 x 10 x 16, Southern Pine, No. 2, Kiln Dried After Treatment, Surfaced on 4 Sides
$98.78
Description
2 x 10 x 16, Southern Pine, No. 2, Kiln Dried After Treatment, Surfaced on 4 Sides
Southern Pine lumber has been popular since Colonial times and consists of four main species: longleaf, loblolly, shortleaf and slash; design values for Southern Pine are comparable to other softwood species used in residential and commercial construction
No. 2 grade lumber is used in all general construction; this grade is designed for the many uses where higher strength properties are not needed and where serviceability is important; few defects are permitted and knots of any quality are allowed as long as they are well spaced and do not exceed size regulations
Kiln dried after treatment- original Kiln Dried moisture content of 19% or less; all the weather-beating durability you demand from treated wood, yet it’s dried in a kiln, which dramatically reduces shrinking, checking and warping. You’ll not only find it’s easy to measure and easy to cut, but you can stain or treat it immediately, no drying time necessary
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 16 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 9-1/4 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 10 in |
| Nominal Length | 16 ft |
| Species | Southern Pine |
| Grade | No. 2 |
| Seasoning | Kiln Dried After Treatment |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |

