Southern Pine/Douglas Fir, Kiln Dried, No. 2 grade lumber. Often described as an 8 ft, 2 x 10 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 9-1/4 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
2 x 10 x 8, Southern Pine/Douglas Fir, No. 2, Kiln Dried, Surfaced on 4 Sides
$8.98
73 in stock
73 in stock
Description
2 x 10 x 8, Southern Pine/Douglas Fir, No. 2, Kiln Dried, Surfaced on 4 Sides
Southern Pine/Douglas Fir lumber describes lumber that may be southern pine or douglas fir or other similar species; typically used in general construction or construction where visual and structural characteristics are not as important
No. 2 grade lumber is used in all general construction; this grade is designed for the many uses where higher strength properties are not needed and where serviceability is important; few defects are permitted and knots of any quality are allowed as long as they are well spaced and do not exceed size regulations
Kiln dried – moisture content of 19% or less
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 8 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 9-1/4 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 10 in |
| Nominal Length | 8 ft |
| Species | Southern Pine/Douglas Fir |
| Grade | No. 2 |
| Seasoning | Kiln Dried |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |
Product Properties
| Manufacturer Part Number | 02x10x08.WW.No2.KD.S4S |
|---|---|
| Brand Name | Wood Products |

