Douglas Fir, Green, No. 2 & Better grade lumber. Often described as a 10 ft, 2 x 12 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 11-1/4 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
2 x 12 x 10, Douglas Fir, No. 2 & Better, Green, Surfaced on 4 Sides
$95.27
Description
2 x 12 x 10, Douglas Fir, No. 2 & Better, Green, Surfaced on 4 Sides
Douglas Fir is the major species produced in the West, with more volume shipped than any other species, and its sterling performance history is recognized the world over
No. 2 & Better grade lumber is used in all general construction; this grade is designed for the many uses where higher strength properties are not needed and where serviceability is important; few defects are permitted and knots of any quality are allowed as long as they are well spaced and do not exceed size regulations; this grade may also include grades Better than No. 2
Surfaced green – moisture content in excess of 19%
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 10 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 11-1/4 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 12 in |
| Nominal Length | 10 ft |
| Species | Douglas Fir |
| Grade | No. 2 & Better |
| Seasoning | Green |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |
Product Properties
| Weight |
|
|---|---|
| Volume |
|
| Height |
|
| Width |
|
| Length |
|
| Manufacturer Part Number | 02x12x10.DF.No2&BTR.S-GRN.S4S |
| Brand Name | Wood Products |


