Whitewood, Dry, Premium grade lumber. Often described as an 8 ft, 2 x 2 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 1-1/2 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
2 x 2 x 8, Whitewood, Premium, Dry, Surfaced on 4 Sides
$9.01
455 in stock
455 in stock
Description
2 x 2 x 8, Whitewood, Premium, Dry, Surfaced on 4 Sides
Whitewood lumber is a generic term used to describe lumber that may be pine, spruce, fir, hemlock, or other similar species; typically used in general construction or construction where visual and structural characteristics are not as important
Premium grade is a high-quality product, recommended where smallest knots are desired and appearance is of utmost importance — excellent for painting or staining
The wood dried at during as part of the manufacturing process and is less likely to warp or check after installation
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 8 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 1-1/2 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 2 in |
| Nominal Length | 8 ft |
| Species | Whitewood |
| Grade | Premium |
| Seasoning | Dry |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |

