Hem-Fir, Kiln Dried, No. 2 grade lumber. Often described as a 104-5/8 in, 2 x 4 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 3-1/2 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
2 x 4 x 104-5/8, Hem-Fir, No. 2, Kiln Dried, Surfaced on 4 Sides
$32.09
9318 in stock
9318 in stock
Description
2 x 4 x 104-5/8, Hem-Fir, No. 2, Kiln Dried, Surfaced on 4 Sides
Hem-Fir is a species combination of Western Hemlock and the true firs (Noble, California Red, Grand, Pacific Silver and White Fir); with strength properties slightly below Douglas Fir-Larch, this is an extremely versatile species group and useful for multiple, general-purpose framing applications
No. 2 grade lumber is used in all general construction; this grade is designed for the many uses where higher strength properties are not needed and where serviceability is important; few defects are permitted and knots of any quality are allowed as long as they are well spaced and do not exceed size regulations
Kiln dried moisture content of 19% or less
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 104-5/8 in |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 3-1/2 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 4 in |
| Nominal Length | 104-5/8 in |
| Species | Hem-Fir |
| Grade | No. 2 |
| Seasoning | Kiln Dried |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |

