Western Red Cedar, Dry, Standard & Better grade lumber. Often described as a 12 ft, 2 x 4 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 3-1/2 in wide. Appearance notes: Resawn 1 Side and 2 Edges from Rough.
2 x 4 x 12, Western Red Cedar, Standard & Better, Dry, Resawn 1 Side and 2 Edges from Rough
$0.00
Description
2 x 4 x 12, Western Red Cedar, Standard & Better, Dry, Resawn 1 Side and 2 Edges from Rough
Western Red Cedar is popular because its attractive, durable and naturally resistant to rot, decay and insect attacks which means its often used in outdoor applications
Standard & Better grade lumber is more widely used than other grades for general construction purposes; used for subfloors, roof and wall sheathing, concrete forms and similar types of construction; this grade may also include grades Better than Standard
The wood dried at during as part of the manufacturing process and is less likely to warp or check after installation
The board has been resawn with a sawn texture on 1 side and 2 edges from the initial sawmill rough cut; intended for exposed applications
Additional information
| Actual Length | 12 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 3-1/2 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 4 in |
| Nominal Length | 12 ft |
| Species | Western Red Cedar |
| Grade | Standard & Better |
| Seasoning | Dry |
| Appearance | Resawn 1 Side and 2 Edges from Rough |

