White Fir/SPF/Hem Fir, Kiln Dried, Utility grade lumber. Often described as a 16 ft, 2 x 4 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 3-1/2 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
2 x 4 x 16, White Fir/SPF/Hem Fir, Utility, Kiln Dried, Surfaced on 4 Sides
$9.59
1276 in stock
1276 in stock
Description
2 x 4 x 16, White Fir/SPF/Hem Fir, Utility, Kiln Dried, Surfaced on 4 Sides
White Fir/SPF/Hem Fir lumber is a generic term used to describe lumber that may be pine, spruce, fir, hemlock, or other similar species; typically used in general construction or construction where visual and structural characteristics are not as important
Utility grade lumber is based primarily on utility value instead of appearance and combine a high degree of usefulness and low cost for general construction purposes
Kiln dried – moisture content of 19% or less
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 16 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 3-1/2 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 4 in |
| Nominal Length | 16 ft |
| Species | White Fir/SPF/Hem Fir |
| Grade | Utility |
| Seasoning | Kiln Dried |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |

