Douglas Fir, Green, Standard & Better grade lumber. Often described as an 18 ft, 2 x 4 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 3-1/2 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
2 x 4 x 18, Douglas Fir, Standard & Better, Green, Surfaced on 4 Sides
$50.82
71 in stock
71 in stock
Description
2 x 4 x 18, Douglas Fir, Standard & Better, Green, Surfaced on 4 Sides
Douglas Fir is the major species produced in the West, with more volume shipped than any other species, and its sterling performance history is recognized the world over
Standard & Better grade lumber is more widely used than other grades for general construction purposes; used for subfloors, roof and wall sheathing, concrete forms and similar types of construction; this grade may also include grades Better than Standard
Surfaced green moisture content in excess of 19%
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 18 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 3-1/2 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 4 in |
| Nominal Length | 18 ft |
| Species | Douglas Fir |
| Grade | Standard & Better |
| Seasoning | Green |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |
Product Properties
| Weight |
|
|---|---|
| Volume |
|
| Height |
|
| Width |
|
| Length |
|
| Manufacturer Part Number | 02x04x18.DF.STD&BTR.S-GRN.S4S |
| Brand Name | Wood Products |

