White Fir/SPF/Hem Fir, Kiln Dried, No. 3 grade lumber. Often described as an 18 ft, 2 x 4 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 3-1/2 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
2 x 4 x 18, White Fir/SPF/Hem Fir, No. 3, Kiln Dried, Surfaced on 4 Sides
$10.79
Description
2 x 4 x 18, White Fir/SPF/Hem Fir, No. 3, Kiln Dried, Surfaced on 4 Sides
White Fir/SPF/Hem Fir lumber is a generic term used to describe lumber that may be pine, spruce, fir, hemlock, or other similar species; typically used in general construction or construction where visual and structural characteristics are not as important
No. 3 grade lumber is designed for use in construction where higher grade requirements are not needed; all pieces of this grade must be usable full length, therefore No. 3 combines usefulness with economical construction
Kiln dried – moisture content of 19% or less
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 18 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 3-1/2 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 4 in |
| Nominal Length | 18 ft |
| Species | White Fir/SPF/Hem Fir |
| Grade | No. 3 |
| Seasoning | Kiln Dried |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |
Product Properties
| Manufacturer Part Number | 02x04x18.WW.No3.KD.S4S |
|---|---|
| Brand Name | Wood Products |

