White Fir/SPF/Hem Fir, Kiln Dried, Premium grade lumber. Often described as a 92-5/8 in, 2 x 4 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 3-1/2 in wide. Appearance notes: Premium Appearance.
2 x 4 x 92-5/8, White Fir/SPF/Hem Fir, Premium, Kiln Dried, Premium Appearance
$5.78
1107 in stock
1107 in stock
Description
2 x 4 x 92-5/8, White Fir/SPF/Hem Fir, Premium, Kiln Dried, Premium Appearance
White Fir/SPF/Hem Fir lumber is a generic term used to describe lumber that may be pine, spruce, fir, hemlock, or other similar species; typically used in general construction or construction where visual and structural characteristics are not as important
Premium grade is a high-quality product, recommended where smallest knots are desired and appearance is of utmost importance — excellent for painting or staining
Kiln dried – moisture content of 19% or less
This product has a high-quality appearance with no patches or plugs
Additional information
| Actual Length | 92-5/8 in |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 3-1/2 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 4 in |
| Nominal Length | 92-5/8 in |
| Species | White Fir/SPF/Hem Fir |
| Grade | Premium |
| Seasoning | Kiln Dried |
| Appearance | Premium Appearance |

