Whitewood, Kiln Dried, Stud grade lumber. Often described as a 116-5/8 in, 2 x 6 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 5-1/2 in wide. Appearance notes: Finger-Jointed, Surface 4 Sides.
2 x 6 x 116-5/8, Whitewood, Stud, Kiln Dried, Finger-Jointed, Surface 4 Sides
$24.99
23 in stock
23 in stock
Description
2 x 6 x 116-5/8, Whitewood, Stud, Kiln Dried, Finger-Jointed, Surface 4 Sides
Whitewood lumber is a generic term used to describe lumber that may be pine, spruce, fir, hemlock, or other similar species; typically used in general construction or construction where visual and structural characteristics are not as important
Stud grade lumber has strength and stiffness values that make it suitable for use as a vertical member of a wall — there are varying levels of quality within this grade regarding appearance
Kiln dried – moisture content of 19% or less
Finger jointed and surfaced on 4 sides; accepted under all model building codes and is interchangeable with solid-sawn dimensional lumber of the same size
Additional information
| Actual Length | 116-5/8 in |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 5-1/2 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 6 in |
| Nominal Length | 116-5/8 in |
| Species | Whitewood |
| Grade | Stud |
| Seasoning | Kiln Dried |
| Appearance | Finger-Jointed, Surface 4 Sides |
Product Properties
| Weight |
|
|---|---|
| Volume |
|
| Height |
|
| Width |
|
| Length |
|

