Douglas Fir, Dry, No. 2 & Better grade lumber. Often described as a 12 ft, 2 x 6 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 5-1/2 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
2 x 6 x 12, Douglas Fir, No. 2 & Better, Dry, Surfaced on 4 Sides
$17.83
129 in stock
129 in stock
Description
2 x 6 x 12, Douglas Fir, No. 2 & Better, Dry, Surfaced on 4 Sides
Douglas Fir is the major species produced in the West, with more volume shipped than any other species, and its sterling performance history is recognized the world over
No. 2 & Better grade lumber is used in all general construction; this grade is designed for the many uses where higher strength properties are not needed and where serviceability is important; few defects are permitted and knots of any quality are allowed as long as they are well spaced and do not exceed size regulations; this grade may also include grades Better than No. 2
The wood dried at during as part of the manufacturing process and is less likely to warp or check after installation
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 12 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 5-1/2 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 6 in |
| Nominal Length | 12 ft |
| Species | Douglas Fir |
| Grade | No. 2 & Better |
| Seasoning | Dry |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |
Product Properties
| Manufacturer Part Number | 02x06x12.DF.No2&BTR.DRY.S4S |
|---|---|
| Brand Name | Wood Products |

