Pressure Treated – Ground Contact, No. 1 grade lumber. Often described as a 12 ft, 2 x 6 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 5-1/2 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
2 x 6 x 12, No. 1, Pressure Treated – Ground Contact, Surfaced on 4 Sides
$44.45
135 in stock
135 in stock
Description
2 x 6 x 12, No. 1, Pressure Treated – Ground Contact, Surfaced on 4 Sides
No. 1 grade lumber consists of many pieces of fine appearance suitable for exposed uses; the strength qualities of this grade make it desirable for use in almost all classes of heavy construction.
Pressure-treated with preservative agents to protect against termites, decay and rot; intended for above ground, ground contact, freshwater contact and saltwater splash
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 12 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1/1/02 in |
| Actual Width | 5/1/02 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 6 in |
| Nominal Length | 12 ft |
| Species | Species Varies |
| Grade | No. 1 |
| Seasoning | Pressure Treated – Ground Contact |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |
Product Properties
| Weight |
|
|---|---|
| Volume |
|
| Height |
|
| Width |
|
| Length |
|
| Manufacturer Part Number | 02x06x12.DF.No1.PT-GC.S4S |
| Brand Name | Wood Products |

