Hem-Fir, Pressure Treated (SBX), No. 2 & Better grade lumber. Often described as a 16 ft, 2 x 6 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 5-1/2 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
2 x 6 x 16, Hem-Fir, No. 2 & Better, Pressure Treated (SBX), Surfaced on 4 Sides
$49.39
601 in stock
601 in stock
Description
2 x 6 x 16, Hem-Fir, No. 2 & Better, Pressure Treated (SBX), Surfaced on 4 Sides
Hem-Fir is a species combination of Western Hemlock and the true firs (Noble, California Red, Grand, Pacific Silver and White Fir); with strength properties slightly below Douglas Fir-Larch, this is an extremely versatile species group and useful for multiple, general-purpose framing applications
No. 2 & Better grade lumber is used in all general construction; this grade is designed for the many uses where higher strength properties are not needed and where serviceability is important; few defects are permitted and knots of any quality are allowed as long as they are well spaced and do not exceed size regulations; this grade may also include grades ÒBetterÓ than No. 2
Pressure-treated with Sodium Borate (SBX) — retention level ranging from .25-.28 — to protect against termites, decay and rot; intended for interior applications where the application is continually protected from water
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 16 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1/1/02 in |
| Actual Width | 5/1/02 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 6 in |
| Nominal Length | 16 ft |
| Species | Hem-Fir |
| Grade | No. 2 & Better |
| Seasoning | Pressure Treated (SBX) |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |

