White Fir/SPF/Hem Fir, Kiln Dried, Facia grade lumber. Often described as a 16 ft, 2 x 6 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 5-1/2 in wide. Appearance notes: Primed.
2 x 6 x 16, White Fir/SPF/Hem Fir, Facia, Kiln Dried, Primed
$27.79
26 in stock
26 in stock
Description
2 x 6 x 16, White Fir/SPF/Hem Fir, Facia, Kiln Dried, Primed
White Fir/SPF/Hem Fir lumber is a generic term used to describe lumber that may be pine, spruce, fir, hemlock, or other similar species; typically used in general construction or construction where visual and structural characteristics are not as important
Fascia boards usually run along the lower edge of the roof, are fixed directly to the lower ends of the roof trusses and usually do the work of supporting the lower edge of the tile or shingles
Kiln dried – moisture content of 19% or less
This product has been primed by the factory and is ready to accept a finished coat of paint
Additional information
| Actual Length | 16 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 5-1/2 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 6 in |
| Nominal Length | 16 ft |
| Species | White Fir/SPF/Hem Fir |
| Grade | Facia |
| Seasoning | Kiln Dried |
| Appearance | Primed |

