Douglas Fir/Southern Yellow Pine, Kiln Dried, No. 2 grade lumber. Often described as a 22 ft, 2 x 6 (nominal sizing), this product typically measures 1-1/2 in thick by 5-1/2 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
2 x 6 x 22, Douglas Fir/Southern Yellow Pine, No. 2, Kiln Dried, Surfaced on 4 Sides
$77.99
38 in stock
38 in stock
Description
2 x 6 x 22, Douglas Fir/Southern Yellow Pine, No. 2, Kiln Dried, Surfaced on 4 Sides
Douglas Fir is the major species produced in the West, with more volume shipped than any other species, and its sterling performance history is recognized the world over
No. 2 grade lumber is used in all general construction; this grade is designed for the many uses where higher strength properties are not needed and where serviceability is important; few defects are permitted and knots of any quality are allowed as long as they are well spaced and do not exceed size regulations
Kiln dried – moisture content of 19% or less
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 22 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 1-1/2 in |
| Actual Width | 5-1/2 in |
| Nominal Thickness | 2 in |
| Nominal Width | 6 in |
| Nominal Length | 22 ft |
| Species | Douglas Fir/Southern Yellow Pine |
| Grade | No. 2 |
| Seasoning | Kiln Dried |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |
Product Properties
| Manufacturer Part Number | 02x06x22.WW.No2.KD.S4S |
|---|---|
| Brand Name | Wood Products |

