Western Red Cedar, Green, No. 2 & Better grade lumber. Often described as an 8 ft, 4 x 4 (nominal sizing), this product typically measures 3-1/2 in thick by 3-1/2 in wide. Appearance notes: Resawn 1 Side and 1 Edge from Rough.
4 x 4 x 8, Western Red Cedar, No. 2 & Better, Green, Resawn 1 Side and 1 Edge from Rough
$57.11
12 in stock
12 in stock
Description
4 x 4 x 8, Western Red Cedar, No. 2 & Better, Green, Resawn 1 Side and 1 Edge from Rough
Western Red Cedar is popular because it’s attractive, durable and naturally resistant to rot, decay and insect attacks which means it’s often used in outdoor applications
No. 2 & Better grade lumber is used in all general construction; this grade is designed for the many uses where higher strength properties are not needed and where serviceability is important; few defects are permitted and knots of any quality are allowed as long as they are well spaced and do not exceed size regulations; this grade may also include grades “Better” than No. 2
Surfaced green moisture content in excess of 19%
The board has been resawn with a sawn texture on 1 side and 1 edge from the initial sawmill rough cut; intended for exposed applications
Additional information
| Actual Length | 8 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 3-1/2 in |
| Actual Width | 3-1/2 in |
| Nominal Thickness | 4 in |
| Nominal Width | 4 in |
| Nominal Length | 8 ft |
| Species | Western Red Cedar |
| Grade | No. 2 & Better |
| Seasoning | Green |
| Appearance | Resawn 1 Side and 1 Edge from Rough |

