Pressure Treated Landscape Timber. Often described as an 8 ft, 4 x 6 (nominal sizing), this product typically measures 3-1/2 in thick by 5-1/2 in wide. Appearance notes: Resawn 4 Sides from Rough.
4 x 6 x 8, Pressure Treated Landscape Timber Pine, Resawn 4 Sides from Rough
$18.99
59 in stock
59 in stock
Description
4 x 6 x 8, Pressure Treated Landscape Timber Pine, Resawn 4 Sides from Rough
Pressure Treated Landscape Timbers are ideal for decks, landscaping and light retaining wall use. Intended for ground contact use.
Pressure-treated to protect against termites, decay and rot; intended for ground contact, freshwater contact and salt water splash
The board has been resawn with a sawn texture on all 4 sides from the initial sawmill rough cut; intended for exposed applications
Additional information
| Actual Length | 8 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 3-1/2 in |
| Actual Width | 5-1/2 in |
| Nominal Thickness | 4 in |
| Nominal Width | 6 in |
| Nominal Length | 8 ft |
| Species | Southern Pine |
| Seasoning | Pressure Treated – Ground Contact |
| Appearance | Resawn 4 Sides from Rough |
| Grade | C & Better |

