Hem-Fir, Pressure Treated (CCA), No. 2 & Better grade lumber. Often described as an 8 ft, 6 x 6 (nominal sizing), this product typically measures 5-1/2 in thick by 5-1/2 in wide. Appearance notes: Surfaced on 4 Sides.
6 x 6 x 8, Hem-Fir, No. 2 & Better, Pressure Treated (CCA), Surfaced on 4 Sides
$104.92
24 in stock
24 in stock
Description
6 x 6 x 8, Hem-Fir, No. 2 & Better, Pressure Treated (CCA), Surfaced on 4 Sides
Hem-Fir is a species combination of Western Hemlock and the true firs (Noble, California Red, Grand, Pacific Silver and White Fir); with strength properties slightly below Douglas Fir-Larch, this is an extremely versatile species group and useful for multiple, general-purpose framing applications
No. 2 & Better grade lumber is used in all general construction; this grade is designed for the many uses where higher strength properties are not needed and where serviceability is important; few defects are permitted and knots of any quality are allowed as long as they are well spaced and do not exceed size regulations; this grade may also include grades Better than No. 2
Pressure-treated with Chromated Copper Arsenate (CCA) to protect wood against deterioration due to termites and fungal decay; primarily used for industrial and marine applications, including agricultural posts and poles, and some builders prefer CCA lumber for poles and posts
The board has been surfaced smooth on all 4 sides
Additional information
| Actual Length | 8 ft |
|---|---|
| Actual Thickness | 5-1/2 in |
| Actual Width | 5-1/2 in |
| Nominal Thickness | 6 in |
| Nominal Width | 6 in |
| Nominal Length | 8 ft |
| Species | Hem-Fir |
| Grade | No. 2 & Better |
| Seasoning | Pressure Treated (CCA) |
| Appearance | Surfaced on 4 Sides |

